Hopp direkte til innhold

Hopp direkte til Søk

Hindrer og lindrer nød

  • Videoportal
  • Kontakt
  • Sentralbord: 05003
  • norsk
  • English
Hjertestartere på veg ut til lag og foreninger

Førstehjelpsansvarlig i Møre og Romsdal Røde Kors, Åge Henriksen med en hjertestarter. Foto: Freddy Kongsberg.

Hjertestartere på veg ut til lag og foreninger

Gjennom å dele ut hjertestartere, vil Sparebanken Møre og Røde Kors bidra til å gjøre det tryggere på arenaer i distriktet.

Skrevet av: Sparebanken Møre / Røde Kors, 06.02.2012

Hjertestarterne er kjøpt inn gjennom Røde Kors som også står for det praktiske rundt utdeling og opplæring.

- Vi har god erfaring med Røde Kors fra tidligere, og det var avgjørende for oss at Røde Kors i tillegg kan gi grundig opplæring til de som får hjertestarteren. Inntil 10 personer fra hver organisasjon får delta på kurs, og ingen organisasjoner vil få utdelt starteren før kurset er gjennomgått, forteller prosjektleder Linda Rafteseth Grimstad i Sparebanken Møre.

Har prioritert idrettsanlegg

Det kom inn mange gode søknader, og Sparebanken Møre har gått gjennom alle sammen med Røde Kors for å kunne gjøre en prioritering mellom søkerne.

- Vi har sett på hvor det finnes hjertestartere fra før, nærhet til akuttmedisinsk kompetanse og ikke minst at hjertestarteren vil bli plassert et sted der folk ferdes, forklarer Åge Henriksen, førstehjelpsansvarlig i Røde Kors.

- I praksis betyr dette at idrettshaller og –anlegg har blitt prioritert, noe som også var tanken da vi satte i gang kampanjen. Men det er også andre organisasjoner som har fått tildelt hjertestarter, mellom annet et husmorlag som ønsker å sikre at der finnes en hjertestarter i bygda, fortsetter Grimstad.

- Det er ikke noe poeng med en hjertestarter dersom den henger innelåst på et kontor uten at noen verken vet om den eller får tak i den. Organisasjonene som får tildelt hjertestarterne plikter å oppbevare denne lett tilgjengelig og tydelig merket, supplerer Henriksen.

Ring 113 ved mistanke om hjertestans!

Når en organisasjon har fullført kurset og fått utdelt hjertestarteren, vil denne bli innrapportert til akuttmedisinsk kommunikasjonssentral (AMK). De har god og detaljert oversikt over de aller fleste hjertestarterne i sitt distrikt.

- Det betyr at dersom det er mistanke om hjertestans og du ringer nødnummeret 113, så kan AMK fortelle deg hvor du finner nærmeste hjertestarter, og hvordan du skal bruke den, sier Henriksen.

Rundt tre tusen personer faller om med uventet hjertestans hvert år. Da teller hvert sekund. Tidsfaktoren i situasjoner med akutt hjertesykdom er helt avgjørende, beredskapen og kunnskapen på stedet like så. En hjertestarter kan få hjertet tilbake i rett modus slik at det igjen klarer å pumpe nok blod ut i kroppen.

- Styrker beredskap og omsorgsaktiviteter i Røde Kors

- Vi setter stor pris på å samarbeide med Sparebanken Møre om et slikt prosjekt, sier Åge Henriksen. – Nå får vi ikke bare flere hjertestartere ut der folk ferdes, men også mange flere som kan grunnleggende førstehjelp. Overskuddet fra salget av hjertestarterne går tilbake til Møre og Romsdal Røde Kors, slik at vi kan styrke våre kjerneområder som er beredskap og omsorgsaktiviteter i hele distriktet, avslutter Henriksen.