Bilde av de som deltok i øvelser ute i snøen

Solid styrking av hjelpekorpsene i Sør-Gudbrandsdalen

I en periode hvor regionen vår har mange vinterferieturister, er det gledelig å se at interessen for hjelpekorpset fortsatt er stor.

Hele 18 nye frivillige i området har de siste to årene gjennomført kursing og blitt godkjente som hjelpekorpsere.

Stor og viktig øvelse

Helgen 13.-15. februar var, tradisjon tro, ca. 50 frivillige fra Røde Kors, samt politi og luftambulanse på vinterøvelse i Sikkilsdalen. Denne helgen har blitt arrangert siden 2009 og de aller fleste årene har øvelsen foregått med Sikkilsdalseter fjellstue som base.

En mann ute i snøen på fjellet.
Jonny Ruud gleder seg over både engasjementet og oppmøtet til vinterøvelsen.

- Selv om det er 30 minus og litt kjølige forhold, så er det gledelig at så mange møter opp år etter år. En slik øvelse i høyfjellet gjør oss mye bedre rustet for søk og redning i vinterfjellet. Fordelen med en felles øvelse med nabokorps er at vi blir bedre samkjørt og får et fellesskap og en god samhandling, sier områdeleder for Oppland Røde Kors hjelpekorps i Sør-Gudbrandsdal, Jonny Ruud.

Bilde av mennesker som øver på redning i snøskred.
Skredøvelse er en av mange aktiviteter i løpet av helgen i Sikkilsdalen.

 

Positivt engasjement

18 nye frivillige, som kan bidra til å redde liv i Sør-Gudbrandsdalen, er gledelige nyheter. 10 av disse ble godkjent på helgens vinterøvelse i Sikkilsdalen. I en tid hvor det kan være krevende for frivilligheten å vokse, har Røde Kors gjort noe riktig.

Mann i garasje med tilhenger i bakgrunnen.
Hans Jørgen Dokk er glad for å se at flere finner veien til hjelpekorpset og har lyst til å bruke av sin tid for å hjelpe andre mennesker.

- Ja, det er så fint at nye mennesker ser hva vi i Røde Kors holder på med, og har lyst til å være med. Vi tar imot med åpne armer, og sørger for god opplæring og kursing av de nye. Alle som har behov for hjelp av Røde Kors, skal vite at det er høyt kompetente frivillige som trår til når behovet er der, sier Hans Jørgen Dokk, som har fulgt opp de nye medlemmene.

Oppland Røde Kors hjelpekorps i Sør-Oppland består av Nord-Fron, Sør-Fron, Skåbu/Espedal, Øyer/Tretten og Gausdal. Alle korps var representert på vinterøvelsen i helgen.

Sosialt i tillegg til det faglige påfyllet

Frivillige i hjelpekorpset rundt et bål på vinteren.

Å bli kjent og øve sammen, er viktig for å fungere best mulig sammen når det virkelig gjelder. Da er det viktig at det også er noe sosialt en slik helg.