Slik bidrar advokatfirmaet Haavind til familier i Oslo
Advokatfirmaet Haavind gjør en forskjell gjennom sitt samarbeid med Oslo Røde Kors. De styrker tilbudet til Oslos familier gjennom juridisk hjelp, frivillig innsats og økonomisk støtte.
Felles verdier og ekte engasjement
For Haavind har det vært viktig å finne en samarbeidspartner som deler deres verdier. Siden 2023 har advokatfirmaet, som består av 220 ansatte med hovedkontor i Oslo, samarbeidet med Oslo Røde Kors. Engasjementet retter seg særlig mot familiesenteret på Grønland, samt kurs som gir praktisk læring i arbeids- og boligrett.
Oslo Røde Kors beskriver samarbeidet som et eksempel til etterfølgelse.
– Haavind er et forbilde for andre i næringslivet. De er tydelige på hva de kan bidra med, og er åpne for å tilpasse underveis, sier Aina Holm, enhetsleder for barn og familie i Oslo Røde Kors.
Kurs som gjør en forskjell
Haavind arrangerer blant annet kurs i jobbsøking, arbeidslivsrett og boligspørsmål. Kursene er praktiske, lett tilgjengelige og åpne for alle, med god plass til spørsmål og samtaler.
– Det å få forklart hva som faktisk står i en leiekontrakt, eller å få råd når man skal søke jobb i Norge, betyr utrolig mye for mange av våre deltakere, forteller Ida Opaker, leder for integrering og kompetanse i Oslo Røde Kors.
I tillegg samler ansatte inn gaver og arrangerer julefest for familier tilknyttet Røde Kors. Da fylles advokatfirmaets lokaler med mat, godteposer og pepperkakeverksted.
Et samarbeid som går begge veier
Samarbeidet handler også om å lære av hverandre. Oslo Røde Kors har blant annet holdt førstehjelpskurs for Haavinds ansatte, og firmaet deltar i Røde Kors sitt årlige Partnerforum – en arena for virksomheter som vil ta sosialt ansvar.
– Ved å bruke et bredere spekter av ressursene og kompetansen i næringslivet oppnår vi mer sammen. Samarbeidet vi har med Oslo Røde Kors er et godt eksempel på nettopp dette, sier Frida Asplem, HR-rådgiver i Haavind.