Verste dagen til nå for Røde Kors feltsykehus
Aldri før har Røde Kors sitt feltsykehus på Gaza tatt imot like mange pasienter som i dag. Til nå i dag har mer enn 200 skadde kommet til sykehuset, sier Jørgen Haldorsen, utenlandssjef i Røde Kors.
I Gaza fortsetter sivile å bli drept og skadet i voldsomme krigshandlinger.
– I går tok Røde Kors sitt feltsykehus imot over 170 skadde pasienter på kort tid, men i dag har det allerede kommet inn langt flere, sier Haldorsen.
Mange av pasientene kommer etter å ha forsøkt å komme seg til matutdeling.
På grunn av de pågående restriksjonene i nødhjelpsarbeidet sliter folk også med å dekke de helt grunnleggende behovene sine.
– Sivilbefolkningen på Gaza utsettes for en uverdig og inhuman sikkerhetssituasjon, samtidig som de ikke har nok mat og tilgangen til helsehjelp er også svært begrenset. For Røde Kors er det et helt nødvendig at nødhjelp blir delt ut i tråd med humanitære prinsipper, sier Haldorsen.
Ambulanseteam fra Palestinsk Røde Halvmåne har igjen i dag rykket ut for å gi førstehjelp og transportere skadde til sykehus. De gjenværende sykehusene på Gaza jobber på full kapasitet, men makter ikke å ta hånd om alle som trenger helsehjelp.
– Palestinsk Røde Halvmåne sitt sykehus i Khan Younes, Al-Amal sykehus, befinner seg nær krigshandlinger og innenfor et område som Israel har beordret evakuert. Inntil nå har sykehuset kunnet fortsette arbeidet sitt, men vi er bekymret for at dette og andre helsetjenester vil måtte stenge hvis ikke partene tar nødvendige hensyn til sikkerheten til de ansatte, sier Haldorsen.
Presset på Røde Kors sitt feltsykehus har de siste ukene vært veldig stort, og har vært økende. Samtidig blir kapasiteten til helsesystemet på Gazastripen stadig mindre. Nå er det spesielt bekymring rundt situasjonen for Nasser-sykehuset.
– Vi er også svært bekymret for situasjonen for Nasser-sykehuset som følge av evakueringsordre i området hvor sykehuset ligger. Dette sykehuset er et av få hvor vi kan sende pasienter videre til, for avansert behandling vi ikke kan utføre på vårt feltsykehus. Dersom de ikke lenger kan ta imot pasienter, vil det vær svært alvorlige følger, sier Haldorsen.
Røde Kors sitt feltsykehus gjør alt de kan for å ta hånd om så mange pasienter som mulig.
– Situasjonen for sivilbefolkningen på Gazastripen er helt uakseptabel. Krigen må stanse og nødhjelp må slippe inn uhindret. Partene i konflikten må etterleve internasjonal humanitær rett, som sier at nødhjelp skal nå fram uhindret. Dette må partene både tillate og legge til rette for, sier Haldorsen.
For pressehenvendelser, kontakt: Røde Kors pressevakt +47 94 87 29 99 (ikke SMS) eller pressevakt@redcross.no